+48 59 86 24 265

ul. Polna 1

84-300 Lębork

Jakie rury wybrać do instalacji sprężonego powietrza?

Na rynku komponentów przeznaczonych do budowy przemysłowych systemów pneumatycznych dostępna jest obecnie tak duża liczba rozmaitych rozwiązań, że samo porównanie parametrów poszczególnych materiałów i ich przydatności w przypadku konkretnych zastosowań zajmuje bardzo dużo czasu. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się napisać niniejszy artykuł, aby nieco pomóc Państwu dobrać odpowiednie rury do instalacji sprzężonego powietrza. Przyjrzymy się tutaj najpopularniejszym systemom i postaramy się wskazać ich mocne i słabe strony.


Jakie rury wybrać do instalacji sprężonego powietrza?


Zacznijmy od zdecydowanie najpopularniejszego obecnie systemu rur zaciskanych, czyli Mapress C-Stahl od firmy Geberit znanej z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie pneumatyki. Jest on przede wszystkim bardzo prosty i szybki w montażu.


Zaletą tego systemu wykonanego ze stali węglowej jest odporność na szeroki zakres temperatur roboczych, duża lekkość oraz to, że producent oferuje rury w bardzo różnorodnych rozmiarach – ich średnica może wynosić nawet do 108 mm. Dzięki wysokiej wytrzymałości, system ten wykorzystuje się do budowy instalacji pneumatycznych zarówno wewnątrz hal przemysłowych, jak i na zewnątrz.

Warto również dodać, że jest on dostępny w trzech wariantach:

  • ocynk zewnętrzny
  • ocynk zewnętrzny i zewnętrzny - to właśnie ten typ najlepiej nadaje się do instalacji sprężonego powietrza ze względu na swoją trwałość
  • w płaszczu z tworzywa sztucznego


Inne warte rozważenia rury do instalacji sprężonego powietrza


Choć inne systemy nie są obecnie stosowane na tak szeroką skalę, jak wspomniany już wyżej Mapress C-Stahl, to w przemyśle ciągle spotykamy rury aluminiowe, które w większości przypadków zapewniają niskie opory przepływu sprężonego powietrza, a także świetną szczelność połączeń w przypadku zastosowania o-ringów.


W niektórych sytuacjach dobrze sprawdzają się także rury z tworzyw sztucznych, np. z poliamidu, zwłaszcza wówczas, gdy konieczne jest spełnienie rygorystycznych norm higienicznych obowiązujących m.in. w przemyśle spożywczym. Wadą tego rozwiązania jest niestety możliwość wystąpienia odkształceń na skutek działania wysokiej temperatury, co znacznie obniża żywotność systemu – może się więc przyczyniać do kosztownych przerw w dostawach sprężonego powietrza.